Monday, December 28, 2009

Cornbread (Kukoricakenyér)

Hozzávalók:
1 csésze kukoricadara
1 csésze liszt
1 csésze tej
1 nagyobb tojás
1/3 csésze cukor
1/3 csésze olaj
1 tk. sütőpor, csipet só
1 kk. szódabikarbóna


A kukoricadarát elkeverem a liszttel, sóval, sütőporral, szódabikarbónával, hozzáadom a cukrot. A tejet, tojást és az olajat simára keverem, majd a kukoricadarához adom. Alaposan összedolgozom, formába öntöm és 200 °C-on 20-25 percig sütöm. Hagyom a formában hűlni.

Sunday, December 27, 2009

Gyömbéres mézeskalács

Hozzávalók:
70 g vaj + 15o g méz
2 tojás + 150 g porcukor
2 tk. gyömbér
fél tk. szerecsendió
1-1,5 tk. fahéj
1 csapott kk. szódabikarbóna
500 g finomliszt
1 csapott ek. kakaópor


A vajat egy nyeles serpenyőben felolvasztom, majd hozzáadom a mézet és alaposan elkeverem, ha felforrt, félrehúzom, hagyon hűlni.

A tojást, cukrot, fűszereket és a szódabikarbónát kézi habverővel elkeverem, hozzáöntöm a mézesvajat, majd adagolom a lisztet és a kakaót.

Alaposan összegyúrom, majd alufóliában a hűtőbe teszem pár órára (vagy akár egy éjszakára).

A tésztát 5-6 mm vastagra kinyújtom és a kívánt formákkal kiszaggatom. Sütőpapíton, 180 °C-on készre sütöm (nem szabad megvárni, hogy a szélei elkezdjenek barnulni).

Ha kihűlt, lehet díszíteni / írókázni (1 tojásfehérje és 200-250 g porcukor).

Tipp: tejeskávéba, forró csokoládéba mártogatva... maga a mennyország ;-)

[i] Moha mézeskalácsainak a csodájára jártam, gyönyörűen írókáz (adventi koszorúk, mézeskalács, kicsi adventi koszorú), nem volt más hátra, mint előre, kipróbálni. A tésztával élvezet volt dolgozni, mintha bársonyt gyúrtam volna. Kisülve gyerekkori mézeskalácsra emlékeztet az illata. Én összeállítottam a tésztát, a párom szaggatta, majd írókázta. Első írókázás alkalmával nem akartam, hogy híg legyen, így beletettem a 250 g porcukrot (R meg is küzdött vele, olyan sűrű lett), már tudom, hogy 200-220 g is elég bele.

Saturday, December 26, 2009

Friday, December 25, 2009

Örömteli ünnepeket!

Legyen az ünnep békés, meghitt, szeretetteljes!

Wednesday, December 23, 2009

Karácsonyi menü 2009

Előétel:
Színes sajtgömbök
Mozzarella di bufala, Pomodoro, Rucola selvatica

(Orosz) Gombaleves (eredetije itt olvasható)

Főétel:
Rozmaringos báránylapocka, Áfonyaszósz

Mini (bárány-sertés-marha) fasírtok
Vinyigret (eredetije itt), Krumplipüré

Desszert:
Christmas Pudding & Brandy cream
Mézeskalács

Forralt bor

-------

A Cheddar alapú (tejföl, fokhagyma, só, bors) sajtgömbök harmadát finomra aprított snidlingbe nyomtam, harmadára fél diót tettem, a maradékot 'üresen' hagytam.

A mozzarella + paradicsom + rucola (+ olívaolaj + oregánó) színben is karácsonyi.

Az idei gombaleves is nagyon nemzetközi lett (hiába, így finom): olasz salsiccia toscana, spanyol chorizo, lengyel savanyú káposzta (Krakus Sauerkraut), orosz pufi (перловая крупа v. ячмень / pearl barley / árpagyöngy v. gersli), magyar erdei gomba került bele.

A báránylapockát (1,7 kg) sóztam, borsoztam, lekentem 2 ek. libazsír, 2 ek. méz, 2 tk. mustár, 2 gerezd reszelt fokhagyma keverékével, alá öntöttem bő fél liter vizet, alufóliával szorosan lefedtem és 200 °C-on közel 3 órát sütöttem, az utolsó 10 percben pirítottam. A csontot könnyedén kicuppantottam a két oldalán, majd felszeletelve tálaltam.

A fasírtalap fele bárány, negyed sertés és negyed marhahús keverékéből állt, két fej hagyma, két gerezd fokhagyma, só, bors, őrölt fűszerkömény, 2 tojás, 1 ek. libazsír, áztatott (kinyomkodott) sourdough kenyér és egy kevés friss petrezselyemzöld fűszerezéssel. A diónyi gömböket sütőpapírra tettem és 180 °C-on megsütöttem.

A vinyigret krumpli + savanyú káposzta + hagyma + cékla + ecet + olaj + só, bors (a babot szándékosan hagyom ki belőle ezúttal is, túl száraz vele).

A krumplipürét a szokásos vaj + tejföl (joghurt is megteszi) mellett finomra aprított snidlinggel dobtam fel.

A forralt bor R szakterülete!

A Christmas Pudding-ot (ez is R területe) rummal flambírozta tálalás előtt, majd Brandy cream-mel tálalta. Hozzá, mellé, utána kitűnően csúszott a Mr. Z-től kapott 2003-as 6 puttonyos Tokaji Aszú (Mr. Z, köszönjük!)

[i] Képek nem készültek az ünnepi ételekről, mert sem váratni nem akartam a vendégeket tálalás előtt, sem az orruk előtt, az asztalon nem illett volna kattogni ;-)

Monday, December 21, 2009

Kakaós-csokoládés (nyomós)

Az alapreceptből kiindulva, a citromhéj elhagyásával, 1 púpozott ek. kakaó és pár csipet fahéj hozzáadásával készült. Miután kihült, kevés Rámát (1 ek.) és 50 g étcsokoládét (Lindt Excellence 85% Cocoa Extra Dark) gőz felett megolvasztottam és lekentem vele.

Sunday, December 20, 2009

Ananászos pulykamell

Egy-egy pulykamellfilét enyhén sóztam, borsoztam, majd ananászszeletekkel borítottam, meghintettem kevés fahéjjal, nyakonöntöttem sake-val, és alufóliával lefedve bő 45 percre sütőbe tettem, majd további
10-15 percet pirítottam.
Tepsis burgonyával, savanyú káposztával és hagymakarikákkal tálaltam. Édes és savanyú ;-)

Friday, December 18, 2009

Nagyon mézes, nagyon almás (zabpehely)

Ha nincs kedvem órákat konyhatündérkedni, de mégis ennék valami sült édeset,
akkor a könnyen-gyorsan összeállítható zabpelyhet választom. Az eredeti recept korábbról, extra almával és cukor helyett mézzel (a tetejét is lekentem sütés előtt!).

Thursday, December 17, 2009

Wednesday, December 16, 2009

Nyomós (alaprecept)

Hozzávalók:
300 g liszt
100 g porcukor
1 db tojás
200 g vaj vagy margarin
1 vaníliás cukor
1 tk. reszelt citromhéj

A hozzávalókat összedolgozom, puha tésztává gyúrom. A kapott masszát hengerré formálom és beletöltöm a tésztanyomóba. A tepsire helyezve formákat nyomkodok (maradjon köztük egy-két ujjnyi távolság). 180 °C-ra előmelegített sütőben készre sütöm. Hagyom a tepsiben kihűlni.

Tipp: pompás teához, kávéhoz, forró csokoládéhoz :-)

A fenti recept a német gyártmányú nyomópisztollyal érkezett. 50 g cukorral készítettem a 100 g helyett.

[i] Egy újabb gyerekkori kedvenc, a "nyomós". Mama húsdarálóval formázta a kör vagy téglalap alakú sütiket, amiket aztán olyan jó volt ropogtatni. A húsdaráló korongja négy mintát tartalmazott, ami tulajdonképpen a kinyomott tészta tüskésségét szabályozta. Mi kerekítettük, vagy egyenesen hagytuk. Élvezet volt készíteni :-)

Időközben elkértem mama nyomós receptjét, íme:
40 dkg liszt
20 dkg porcukor
18 dkg zsír
1 tojás
ha nem áll össze, kevés tejfel

Tuesday, December 15, 2009

Cookie Gun (Vigyázz! Kész! Tűűűz!)

[i] Kaiser Pâtisserie Pastry and decorating press
W: http://www.kaiser-backform.com/

Thursday, December 10, 2009

Mozzarella di bufala - Pomodoro - Rucola selvatica

A megunhatatlan MoPoR-saláta (More Portion Required!)...
:-D)))

Wednesday, December 09, 2009

Zabkása forró szamócalekvárral

A házi szamócalekvárt 1-2 ek. vízzel forráspontig hevítem, majd a frissen készült zabkására kanalazom
(a zabkása / porridge elkészítését lásd korábbról).

Tipp: kitűnő reggeli, de desszertnek is pompás!

Tuesday, December 08, 2009

Pulykacsíkok pizzaszószban

Egy kisebb hagymát kevés olívaolajon megdinsztelek, megpirítom rajta a csíkokra vágott pulykamellet, végül felöntöm pizzaszósszal
(a pizzaszósz elkészítéséhez lásd a tegnapi bejegyzést)
és összeforralom.
Messicani tésztával tálalom.

Monday, December 07, 2009

Paradicsomos-mozzarellás és tejfölös-hagymás-chorizos pizza

Hozzávalók:
Tészta:
4 ek tej
8 g élesztő
cukor, só
liszt (amennyit felvesz)

Pizzaalap:
1 nagyobb hagyma
1 gerezd fokhagyma
4 db kisebb paradicsom
4 ek. paradicsompüré
szárított oregánó

Feltét:
8 db mozzarellagolyó (mozzarella di bufala)
8 db apróbb paradicsom
3 ek. tejföl (30%)
1 nagyobb hagyma
arasznyi chorizo
finomra reszelt vintage cheddar

Kevés langyos tejben fél tk. cukorral felfuttattam az élesztőt, annyi lisztet adtam hozzá (plusz fél tk. sót), amíg már nem ragadt a kezemre, puha tésztát gyúrtam, pihentettem negyed órát.

Közben egy nagyobb hagymát megtisztítottam, durván felkockáztam és a fokhagymával együtt aprítóban finomra vágtam, majd kevés olívaolajon dinszteltem, 'barnítottam' (időnként kevergetve) legalább 10 percet. Belevágtam 3-4 paradicsomot, felöntöttem a kevés vízben elkevert paradicsompürével, fűszereztem szárított oregánóval, és fedő alatt 5-8 percet főztem.

A tésztát elfeleztem. Az egyiket kinyújtottam, lekentem kevés olívaolajjal majd a paradicsomos pizzaalappal, és mozzarella-paradicsom szeletekkel felváltva "dekoráltam", végül finoman megszórtam reszelt sajttal és kevés szárított oregánóval. 200 °C-ra előmelegített sütőben készre sütöttem.

A tészta másik felét is kinyújtottam, kevés olívaolajjal megkentem, majd a tejföllel, és hagyma-chorizo szeletekkel díszítettem, reszelt sajttal és oregánóval megszórtam, 200 °C-on készre sütöttem.

Szamócás-Fügés-Nutellás batyuk

A Túrós-lekváros batyuk-ból indultam ki, a liszt felét teljes kiőrlésű árpaliszttel helyettesítettem (ettől a tészta állaga megváltozott, kevésbé lett rugalmas). Házi, egész szemes szamócalekvárral (anyám készítette), fügelekvárral (horvát) és Nutellával töltöttem meg. Még mindig az üstben főtt, házi szilvalekvár a nyerő, a savanykás íze, hogy nem folyik ki (bár a Nutella sem tette).

Thursday, December 03, 2009

Francia Hagymaleves

Hozzávalók:
500 g hagyma
3-4 ek vaj
500 ml víz
1 db zöldségalapkocka
0,5 dl fehérbor
8 szelet bagett
1 gerezd fokhagyma
só, bors, babélevél
késhegynyi őrölt szerecsendió
Vintage Cheddar

A megtisztított hagymát előbb félbe, majd vékony szeletekre vágom. A vajat megolvasztom, majd megdinsztelem benne a hagymát. Időnként kevergetve addig puhítom, párolom, amíg egyenletesen barnás nem lesz (15-20 perc), a végefelé természetesen sűrűbben kell megkavarni. Ez a folyamat (a karamellizálódott hagyma) adja majd a leves ízét!

A vizet felforralom, miután feloldódott a zöldségalapkocka még 2-3 percig forralom, majd felöntöm vele a hagymát. Sózom, borsozom, beleteszem a babérlevelet és a frissen őrölt szerecsendiót, valamint a bort. Lassú tűzön 10-15 percet főzöm.

Közben megpirítom a bagettszeleteket, megdörzsölöm fokhagymával (a maradék fokhagymát a levesbe reszelem), megszórom reszelt sajttal és kis időre a grill alá teszem, hogy a sajt megolvadjon és kissé megpiruljon.

A levest kerámialálba szedem, megszórom kevés reszelt sajttal, pár szelet sajtos-fokhagymás pirítóst teszek a tetejére, így tálalom. A maradék pirítóssal kínálom.

Tipp: Kitűnő téli leves! Az édeskés hagyma és a fokhagymás-sajtos pirítós remek páros!

Tuesday, December 01, 2009

Túrós-lekváros batyuk

Hozzávalók:
A tésztához:
4 ek tej
10 g élesztő
250 g liszt
125 g Ráma
2 ek barnacukor
1 nagyobb tojás


A túrós töltelékhez:
25 dkg túró
1 tojássárgája
1 ek barnacukor
citromhéj


üstben főtt házi szilvalekvár

A tejben kevés cukorral felfuttatom az élesztőt. A lisztet elmorzsolom a margarinnal, majd hozzáadom a cukrot, tojást, élesztős tejet és 2 csipet sót. Összegyúrom. Húsz percet pihentetem.

Amí a tészta pihen elkészítem a túrós tölteléket: a túrót villával áttöröm, belekeverem a cukrot és a frissen reszelt citromhéjat, végül a tojássárgáját.

A tésztát elfelezem, az egyik felét elnyújtom (4-5 mm) és 5x5 cm-es négyzetekre vágom. A négyzetek közepébe kevés túrós tölteléket teszek, majd két ellentétes sarkuknál fogva felhajtom, a tetején a négy csücsköt erősen összezárom és tekerek egyet rajta. Sütőpapírral bélelt tepsire rakom a batyukat, és lekenem (maradék tojásfehéje + 1 tk porcukor + fél tk őrölt fahéj). 180 °C-on nagyjából 20 percig sütöm. A tészta másik felébe üstben főtt, házi szilvalekvárt teszek. A levágott széleket újra átgyúrom és a maradék túrós töltelékkel egy nagyobb batyut készítek.

[i] az alapötlet Alíz konyhájából származik: Mini túrós táska